TeeNs.INC.FoRuM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Viata buna ca o ceasca de cafea ...

+3
Gabriela
Arcade
JustMe
7 participanți

In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de JustMe Vin Oct 15, 2010 4:11 am

Viata ca o cafea buna...

"Un grup de oameni de succes in apogeul carierei lor, toti avand joburi si pozitii de vis, masini si case au facut o vizita unui fost profesor din facultate. Discutia a alunecat treptat spre cat de stresanta si obositoare e viata zi de zi.

Profesorul i-a intrebat daca vor sa bea o cafea buna si s-a intors din bucatarie cu vas mare plin cu cafea si o multime de cesti. Unele erau din portelan fin, altele din sticla, plastic, unele aratand normal, altele foarte delicate si scumpe, unele cu insertii aurite, altele cu toarta ciobita, si i-a rugat pe fiecare sa se serveasca.

Cand toti aveau cate o ceasca de cafea in mana profesorul le-a zis :
- Daca ati observat fiecare dintre voi a pus cafea in cate o ceasca scumpa si fina lasand cestile simple si ieftine goale pe masa. E normal sa vreti ceea ce e mai bun in viata, dar tocmai asta e sursa problemelor si a stresului pe care il aveti zi de zi.

Nu conteaza ce ceasca ai ales, cafeaua are acelasi gust. Ceasca nu adauga nici o calitate cafelei. In cele mai multe cazuri o face doar sa fie mai scumpa sau in alte cazuri nu putem vedea ce e de fapt inauntru. Ceea ce ati vrut voi de fapt a fost cafeaua, nu ceasca si totusi inconstient ati ales cele mai scumpe si bune cesti. Si apoi ati inceput sa va uitati la ceasca celuilalt gandindu-va ca e mai frumoasa decat a voastra.

Viata e ca o cafea buna : jobul, banii, cariera, masina, casa, hainele, pozitia in societate sunt cestile.
Doar ne ajuta sa ne traim viata, dar nu sunt VIATA. Hainele pe care le avem, pozitia in societate si banii nu inseamna viata. Doar ne ajuta sa traim viata. Nu definesc ceea ce inseamna viata. Din contra majoritatea oamenilor care au mult, sunt invidiosi pe altii care au mai mult si nu reusesc sa se bucure de ceea ce au.

Cateodata concentrandu-ne doar pe ceasca, uitam sa savuram cafeaua. Savurati cafeaua, nu cestile! cei mai fericiti oameni nu sunt cei care au cele mai multe lucruri. Cei mai fericiti oameni stiu sa se bucure cat mai mult de ceea ce au, acolo unde au, in momentul prezent. Ei fac viata sa fie frumoasa."

Pe.Se. stiu ca am mai postat aceasta povestioara si dincolo dar merita spusa dupa parerea mea peste tot.


JustMe
JustMe

Sex : masculin
Zodiac : Leu
Mesaje : 14
Data nasterii : 10/08/1988
Varsta : 35
Localizare Localizare : Arad

Sus In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Re: Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de Arcade Sam Oct 16, 2010 1:03 am



da eu cand vin la tine sper sa ma servesti cu multe cesti si multa cafea smile

daca nu si o bere merge. rusinos
Arcade
Arcade
Admin

Sex : masculin
Zodiac : Gemeni
Mesaje : 88
Data nasterii : 19/06/1990
Varsta : 33

http://smmihai.wordpress.com/

Sus In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Re: Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de Gabriela Vin Ian 28, 2011 2:53 am

foarte frumos , imi place hi hi dar te-am prins la ceva he he " nicio" se scrie legat happy

sa nu te superi pe mine , oricum este interesant si adevarat ceea ce ai pus tu acolo hi hi hi hi


ne mai auzim ! hihi! hi hi hi hi
Gabriela
Gabriela

Sex : feminin
Zodiac : Sagetator
Mesaje : 144
Data nasterii : 24/11/1995
Varsta : 28
Localizare Localizare : nicaieri:P
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : cumparaturi :D
Stare de spirit Stare de spirit : nimic special

Sus In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Re: Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de BuBuLiNa~BuLiNuTa~RoZ Sam Mar 26, 2011 8:04 am

Exact, chiar foarte frumos si interesant. Si mie imi place de asemenea kiss
BuBuLiNa~BuLiNuTa~RoZ
BuBuLiNa~BuLiNuTa~RoZ

Zodiac : Rac
Mesaje : 160
Data nasterii : 03/07/1994
Varsta : 29
Localizare Localizare : In visele tale <3
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : Muzicaa ;x
Stare de spirit Stare de spirit : ~ Happy ~

Sus In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Re: Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de Layla Sam Feb 04, 2012 12:35 am

Ehh uite imi pare rau ca nu am lasat comentariu mai devreme, insa niciodata nu e prea tarziu, nu?
Frumoasa povestioara, si adevarul este ca adevarata!:x
Layla
Layla

Sex : feminin
Zodiac : Scorpion
Mesaje : 42
Data nasterii : 08/11/1996
Varsta : 27
Comentarii : Viata e a mea, Nu conteaza cati o vor!

Sus In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Re: Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de ╰☆╮MidnightSun╰☆╮ Lun Feb 06, 2012 3:01 pm

Foarte frumos! Asa e oameni se concentreaza cel mai mult pe bani si putere, dar sanatatea e mai pretioasa decat toate. Pana la urma nu ne-am putea bucura de toate acele lucruri materiale daca am fi sub o piatra de mormant!
╰☆╮MidnightSun╰☆╮
╰☆╮MidnightSun╰☆╮

Sex : feminin
Zodiac : Fecioara
Mesaje : 7
Data nasterii : 12/09/1996
Varsta : 27
Localizare Localizare : Prin Pitesti!
Stare de spirit Stare de spirit : Foarte buna momentan.

Sus In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Re: Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de ♥º° Kιαгα °º♥ Mar Mai 29, 2012 12:30 am

He, he, amuzant smile
♥º° Kιαгα °º♥
♥º° Kιαгα °º♥

Sex : feminin
Zodiac : Balanta
Mesaje : 35
Data nasterii : 23/09/1999
Varsta : 24
Localizare Localizare : Ai vrea tu sa stii!
Joburi/Distractii Joburi/Distractii : Karate, belly dance, muzica...Shhh am zis prea multe
Stare de spirit Stare de spirit : Happy

Sus In jos

 Viata buna ca o ceasca de cafea ... Empty Re: Viata buna ca o ceasca de cafea ...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum